Miért nem jó a klíma mértéktelen használata?

Klímával csak óvatosan!

Az egyre melegebb nyarak légkondicionáló berendezések nélkül szinte elviselhetetlenek már. Az irodákban és a lakásokban is jó szolgálatot tesz a hideg levegőt fújó klímaberendezés.

Ám, ha nem körültekintően használjuk, kellemetlen tünetekkel, betegségekkel szembesülhetünk.

A klímaberendezések életmentőek lehetnek a forróságban, de nem véletlenül mondják azt a szakemberek, hogy a rendszeres karbantartás elengedhetetlen.

klíma helyes használata, problémák

Számos egészségügyi problémával szembesülhetünk, ha nem tisztítjuk gyakran a készüléket, és a túlzottba vitt használat sem tesz jót.

Mit is jelent a gyakori tisztítás? Használatfüggő természetesen, de akik fűtésre is használják klímaberendezésüket, bizony sokszor az évi kétszeri tisztítás sem elegendő. Főleg ez a helyzet, ha nagyobb teljesítményű, sok levegőt megmozgató, illetve ha  kicsit alulméretezett klímáról van szó. A tisztítással nem kell mindig szakemberre várni – kivéve, ha garanciát is meg akarjuk tartani -, mert az egyszerűbb tisztítás pár ezer forintból megúszható, akár egy autós klímatisztító spray-t vásárolva. Ez már baktériumok ellen is jól működik.

Hasznos sokszor csak a külső szűrő – klíma tetején – egyszerű mosása, zuhanyzása, mert az esetleges sok porlerakódás miatt a teljesítmény és hatásfok is csökkenhet!

Klímás egészségügyi problémák

Légzési problémák
A fő probléma és előidéző, hogy nem tisztítjuk ki a készüléket szezon előtt. A készülékben baktériumok és gombák telepedhetnek meg és megjelenhet a fekete penész is. A különböző mikroorganizmusok belégzése légzési nehézséget és egyéb betegséget okozhat.

Fontos, hogy a klímaberendezést egy szakember időnként kompletten kitisztítsa, beleértve a kültéri egységet is (ha van).


Meghűlés
Légkondi használatakor annyira vágyunk már a hidegre, hogy sokszor elkövetjük azt a hibát, hogy a kinti levegőhöz képest akár 12-15 fokkal is hűvösebbre hűtjük a helyiséget. 

Ideális esetben 5-6 fok lehetne az a hőmérséklet különbség, amit a szervezetünk jól visel, mikor hűtött környezetbe megyünk kintről vagy fordítva. Ha nem klímázzuk túl életterünket, akkor általában elkerülhetjük a megfázást. Ne a 20 C fok legyen a cél, elégedjünk meg 26-28 C fokkal! Fontos persze, hogy ugyanez vonatkozik az autós légkondira is:)

Azok az emberek, akik sok időt töltenek légkondicionált környezetben, és érzékenyebbek is a hidegre, gyakran küzdenek megfázásos tünetekkel. Torokkaparás, orrdugulás, torokgyulladással, fülfájás is lehet a tünetek között. A fentiek betartásával elkerülhetőek e panaszok!


Szédülés, fejfájás
Sokórás klímahasználat alatt, például hűtött irodában, sok embernek fájdul meg a feje és a fáradékonyság sem ritka. A tünetek pedig rövidesen megszűnnek, amint kilépnek a szabadba.

A klímaberendezés túlzott használata valóban okozhat ilyen tüneteket. Itt is az a megoldás, hogy ne állítsuk a készülék termosztátját nagyon hidegre, és menjünk ki a szabad levegőre néhány percre !


Száraz bőr
A klíma fokozott használata káros hatással lehet a bőrünkre is. A száraz levegő miatt a bőr elveszíti természetes nedvességtartalmát, minél több időt töltünk egy légkondicionált helyiségben, annál szárazabbá válik a bőrünk. Fogyasszunk hát sok folyadékot, vizet!


Súlygyarapodás
Bizony a testsúlyunkra is hatással lehet, ha sokat ülünk légkondis szobában. Egy orvosi tanulmány szerint a klímaberendezések ugyan segíthetnek abban, hogy testünknek ideális legyen a hőmérséklete. De így  nem is használunk fel annyi energiát, kevesebb kalóriát égetünk el, mintha természetes környezetben alkalmazkodna a szervezetünk a hőingadozáshoz.

Hőhullám alatt nem csoda, ha az emberek inkább maradnak a hűvös, légkondicionált lakásban, minthogy elmenjek edzeni valahova. A hidegben persze az étvágyunk is nagyobb.